Наявність сертифікату якості у протипожежних клапанах
Замовляючи клапани на що Ви звертаєте увагу – наявність сертифікату якості, чи на вимоги, які в ньому зазначені?
Наявність сертифікату має бути Вашим основним критерієм при виборі клапанів, але навіть якщо він буде у виробника протипожежної продукції, це ще не буде свідчити про показник якості та безпеки виробу.
Бо провівши власне дослідження, ми дійшли до висновку, що багато компаній зазначають досить «цікаві» пункти в своїх сертифікатах якості, які для звичайної людини можуть здаватись стандартами.
Розглянемо детальніше:
Перше на що варто звернути увагу, це зазначена в більшості сертифікатах вимога п.6.3.1.3.6.2 ДБН В.1.2-7-2008, «Система забезпечення надійності та безпеки будівельних об’єктів. Основні вимоги до будівель і споруд. Пожежна безпека», в якій подано інформацію про те, що таке клапан, та яким критеріям він має відповідати, АЛЕ немає підтвердження що «зазначений» виріб виконує їх. Це дає нам змогу зробити висновок, що придбана продукція може мати назву «клапан», але чи буде виконувати свої функції в разі екстреної ситуації?
Друге, п.3.19 ДБН В.2.5-67:2013, «Опалення, вентиляція та кондиціонування» – який звучить: «Клапан димовий – клапан з нормованим класом вогнестійкості (нормованою межею вогнестійкості та граничним станом за ознакою втрати цілісності), який відкривається у разі пожежі.» – знову ж таки опис визначення який виріб можна назвати клапаном.
Третє, ДСТУ Б В.1.1-4-98* (1999р.), «Захист від пожежі. Будівельні конструкції. Методи випробувань на вогнестійкість. Загальні вимоги». ДСТУ, що описує методи випробування, та не описує відповідність після виконання таких методів.
Проте, основний документ на якому Ви маєте зосередитись, це EN 12101-8:2011, який Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України прийнято, як національний стандарт методом підтвердження за позначенням ДСТУ EN 12101-8:2014 (EN 12101-8:2011, IDT) «Системи протидимного захисту. Частина 8. Димові клапани». А конкретніше – Розділу 4 даного ДСТУ.
Клапани «МЕРКОР Україна» сертифіковані відповідно до вимог цього ДСТУ, а саме:
пп. 4.1.1 (a, b) Вогнестійкість
пп.4.3.2.2 Довговічність експлуатаційної надійності
пп.4.4.1 Цілісність, ізоляція, протікання, НОТ 400/30
Найкращий приклад протидимного клапану від «МЕРКОР Україна» – mcr FID S/V p/P, який призначений для установки в системах протипожежної вентиляції з автоматичним запуском. Підтримує окремі пожежні зони, або кілька зон одразу в межах одного об’єкту. Перешкоджає поширенню вогню, диму та пожежних газів до сусідніх зон. Може працювати в так званих змішаних системах (/ V-M варіант).
Даний клапан має наступні характеристики:
- параметри вогнестійкості: EIS 120;
- корпус клапана оснащений ізоляційною підкладкою;
- підвищена механічна міцність;
- надійність роботи до 10 000 циклів.
Та відповідає зазначеним вище вимогам, які підтверджуються виконаними відповідними методами перевірки в ліцензованих європейських лабораторіях.
Отож, ми дослідили дане питання та розібрались з тим, на які пункти варто звертати увагу Вам, як Замовнику, а які є «для наявності» і не гарантують безпеки та якості.
Тому постає питання: чи готові Ви закрити очі на вимоги в сертифікатах та надіятися тільки на їх наявність, і при цьому бути відповідальними за життя інших людей?