Mercor

Системи протипожежного захисту. Активний і пасивний протипожежний захист

Сьогодні ми простою мовою пояснимо що таке системи протипожежного захисту і якими вони бувають.

Більшість людей при слові “протипожежний захист” уявляє собі звичайний вогнегасник. Чи групи пожежників на яскраво червоному автомобілі у знайомій нам щільній протипожежній формі. Також це словосполучення часто викликає асоціації з охороною праці, яка зобов’язує підприємство і його працівників знати основні знаки пожежної безпеки і розміщувати їх в офісах та на підприємствах.

Але важливо розуміти, що термін не означає протипожежні знаки чи форму, а складну систему. Вона працює для того, щоб зменшити ризик виникнення пожежі. А у випадку якщо та все ж станеться, система покликана зберегти людські життя і майно.

Як саме?

В першу чергу, проводяться профілактичні організаційні і технічні заходи, які не допускають виникнення пожежі. А якщо вона стається, система пожежної безпеки виявляє пожежу, гасить її і працює на те, щоб евакуація людей і майна пройшла максимально швидко і безпечно.

Якщо запитати з чого складається система протипожежного захисту, то ДБН (Державні Будівельні Норми) виділяють довгий список з 11 пунктів. В народі ж, вона поділяється на активний та пасивний протипожежний захист.

В чому між ними різниця?

Активними засобами протипожежного захисту можна вважати: пожежну сигналізацію, оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, автоматичні системи пожежогасіння та локального застосування (такі як вогнегасники та пожежні крани).

Їх головна функція: виявити і загасити пожежу. Тобто в дію вступає сигналізація ― виявляє джерело, де спалахнула пожежа і сповіщає людей про її виникнення, закликаючи розпочати евакуацію. Також процес продовжується системами пожежогасіння, які починають розпилювати речовину ― воду, піну, газ, порошок тощо.

Такі засоби не можуть повністю замінити пожежників. Вони можуть виявити та загасити пожежу на початковому етапі, посприяти сповіщенню людей та їх евакуації. Але пожежні групи все ще є основою в боротьбі з полум’ям і можуть зробити те, на що системи ще не здатні.

Активний протипожежний захист не працює самостійно, а лише в комплексі з пасивним.

Давайте спершу розберемось звідки взялась така назва. В людей слово “пасивний” часто асоціюється з бездіяльністю та інертністю. Насправді, в протипожежному захисті все навпаки.

Якщо засоби активного захисту безпосередньо беруть участь у виявленні та ліквідації пожежі, то засоби пасивного протипожежного захисту слугують їх опорою. Вони захищають несучі конструкції будівель, щоб ті не зруйнувались під дією високих температур в процесі евакуації людей.

А також відокремлюють безпечні приміщення, від зон, охоплених пожежею. Це дозволяє уникнути поширення вогню і небезпечних продуктів горіння до інших приміщень і локалізує пожежу в одному місці. Так вона не зможе охопити всю будівлю і її легше буде загасити.

До пасивних засобів захисту відносять: системи протидимного захисту, протипожежні клапани, двері, ворота, завіси, блискавкозахист, складові вогнезахисту: ітумесцентні покриття (фарби, лаки), штукатурки та плити тощо.

Вони забезпечують стійкість металевим та дерев’яним несучим конструкціям, не дають полум’ю проникнути до безпечних зон і зменшують температуру в будівлі, вивівши дим та гарячі гази з приміщення. Таким чином будівля не перегрівається і більшість диму виходить догори, не загороджуючи шляхи евакуації. Виведення диму також допомагає людям не надихатись смертельними продуктами горіння.

Люки, вбудовані в зенітні ліхтарі, у випадку пожежі відкриваються та випускають дим і гаряче повітря назовні. Воно, як правило, збирається вгорі, тому при відкритті люків діє гравітація і дим виходить з приміщення. Саме тому такі системи часто називають гравітаційним димовидаленням.

Але вивести небезпечні продукти горіння мало. Потрібно також забезпечити постійний потік свіжого повітря всередину, щоб люди не задихнулись при спробах евакуації. Для цього працює протипожежна вентиляція: клапани та вентилятори.

ДБН виділяють системи протипожежного захисту досить складно: як суцільний перелік, без поділу на типи. І часто, більшість людей не до кінця розуміє важливість теми і чому для безпеки однаково важливі активний і пасивний протипожежний захист. А також яку функцію кожен з них виконує.

Всю важливість, мабуть, розуміють тільки проектувальники. Вони керуються ДБН при проектуванні того чи іншого об’єкту і за роки практики усвідомлюють серйозність цього питання. За українським законодавством, окрема увага приділяється саме пожежній безпеці. Тому вони зобов’язані не просто брати її до уваги, а створювати всі креслення і прорахунки відповідно до чинних вимог і норм.

Зараз українські норми приводяться у відповідність з європейськими і увага до протипожежного захисту тільки посилюється. Адже, як відомо, вимоги до безпеки в Європі вищі, ніж у нас.

В Україні безпека поступово стає важливішим питанням і проявляється у всіх сферах життя. Звичайно така ситуація тішить, адже тепер ми можемо створювати кращі умови і будувати безпечніші будівлі для комфортного життя і праці.

Сподіваємось, в майбутньому буде менше приводів для приведення в дію систем протипожежного захисту, але, як каже відома приказка: “Кожну ситуацію потрібно передбачити і уникнути, а якщо вона сталась ― потрібно діяти”. Ми працюємо, щоб передбачати та уникати. Але завжди готові діяти.

МЕРКОР Україна #мигарантуємобезпеку.