Mercor

Класифікація протипожежних клапанів встановлених у вентиляційних шахтах

#ВівторкизМЕРКОР

Вітаємо вас на сторінці навчальних статей МЕРКОР. Саме тут ми щовівторка публікуємо цікаві статті на галузеві теми. Приєднуйтесь!

 

 

Велика кількість різних регламентів ускладнює розуміння сутності рішень, цитованих у науково-дослідницьких стандартах. Але завжди при встановленні, пам’ятайте про їхню основну мету, а саме – гарантування пожежної безпеки.

Стандарт EN 1366-10 дозволяє протестувати вироби у різних типах кріпильних конструкцій. Також можна оглянути виріб поза будівельними перегородками. В обох випадках встановлені клапании можна перевірити в горизонтальному або вертикальному положенні. Приклади випробувань клапана з вертикальною віссю обертання представлені на малюнку 1.

Класифікація протипожежних клапанів встановлених у вентиляційних шахтахКласифікація протипожежних клапанів встановлених у вентиляційних шахтах

Мал. 1 (польською) та (англійською)

Як зазначено в стандарті EN 12101-8, протипожежний клапан, що розміщений всередині випробувальної печі, де моделюється зона пожежі, перевіряється на здатність відкриватися та залишатися відкритим для видалення диму. Вогнезахисна перегородка, що розташована з неопалюваного боку та імітує сусідню до пожежі зону, перевіряється на здатність залишатись закритою. У той же час, клапан повинен утримувати рівень проникнення диму нижче допустимого значення 200м3/год на м2 поверхні перегородки.

Описані приклади показані на малюнку 1, як A і B. Крім цього, клапан слід випробовувати з кожної сторони, однаково для прикладів A і B. Всього такий клапан випробовується 4 рази на закривання та відкривання, а також на вогонь, з обох боків вогневого відділення.

Щодо прикладу C, випробування слід починати, коли клапан всередині печі знаходиться у закритому положенні, а клапан поза нею – у відкритому. Цей тест показує ефективність і клапана, розташованого всередині зони пожежі, і клапана, що знаходиться поза цією зоною. Протипожежний клапан, що знаходиться всередині печі, повинен бути переміщеним у відкрите положення, а клапан ззовні – у закрите. В результаті, 2 вироби пройдуть єдиний вогневий тест.

При використанні виробу варто пам’ятати про норму EN 12101-8. У ній вказано, що ми повинні враховувати результати вогневих випробувань, положення та спосіб монтажу.  

Поняття “шахта” можна знайти в стандарті EN 1366-10 + A1: 2017-05: “Випробування на вогнестійкість комунальних установок. Частина 10: Протипожежні клапани для систем контролю диму”, опубліковані польською мовою. Як ми можемо прочитати у пункті 9, де розповідається про пряму сферу застосування результатів випробувань, протипожежний клапан для систем контролю диму може також бути використаний у монтажних шахтах, виконаних у будівлі, каналах та стінах в залізобетонній конструкції або газобетоні. Вони представлені на мал.1, у прикладах А і В. А відповідне їх використання в будівлі показано на мал.2.

Класифікація протипожежних клапанів встановлених у вентиляційних шахтахКласифікація протипожежних клапанів встановлених у вентиляційних шахтах

Мал. 2 (польською) та (англійською)

“Протипожежні клапани для систем контролю диму можуть використовуватись у монтажних шахтах (зроблених на об’єкті), залізобетонних каналах або стінах з газобетону, за умови, що випробуваний протипожежний клапан для систем контролю диму був встановлений у каналі або стіні з матеріалів меншої щільності і товщини (наприклад, з плит або сталевого листа), а також за умови, що товщина залізобетонної конструкції відповідає даним для кріпильних конструкцій, наведеним в EN 1363- 1 та EN 1363-2 для необхідної класифікації часу. Слід використовувати відповідні вогнезахисні кріплення, що відповідають використовуваним матеріалам “. [Цитата: EN 1366-10 + A1: 2017-05: “Випробування на вогнестійкість для комунальних установок. Частина 10: Протипожежні клапани для систем управління димом”].

Для того, щоб встановити протипожежний клапан у бетонній стіні або шахті, його слід випробувати в кріпильній конструкції згідно EN 1363-1 “Випробування на вогнестійкість. Частина 1: Загальні вимоги”. Цей стандарт наводить приклади розмірів та передбачену вогнестійкість для гнучких і жорстких кріпильних конструкцій. Випробувані на таких конструкціях клапани отримують класифікацію vew.

Пункт 9.7 EN 1366-10 + A1: 2017-5 вирішує питання щодо використання протипожежного клапана для систем розповсюдження диму у димовідводних каналах, наприклад у самонесучих димовідводах, виготовлених з вогнестійких панелей. У цьому випадку повітропроводи, на яких монтується клапан, повинні бути випробувані відповідно до EN 1366-8 або EN 1366-9 та класифіковані відповідно до EN 13501-4, наприклад, як EI120 (ho i↔o) S1500multi. При цьому виробник такого каналу зобов’язаний видати Декларацію про відповідність EN 12101-7. Клапан, встановлений на такому каналі, показаний на малюнку 1 у прикладі C, а відповідне використання у будівлі показано на малюнку 3.

Класифікація протипожежних клапанів встановлених у вентиляційних шахтахКласифікація протипожежних клапанів встановлених у вентиляційних шахтах

Мал. 3 (польською) та (англійською)

“Протипожежні клапани для систем контролю диму можуть використовуватися в димовідводних каналах, випробуваних відповідно до EN 1366-8 та EN 1366-9, виготовлених з матеріалів тієї ж щільності, що і клапани або виготовлених з тих же матеріалів, але з більш високою щільністю чи товщиною. Їх не можна використовувати, якщо матеріал для захисту поверхні змінено. Для обробки поверхні протипожежних клапанів слід використовувати фарбу, якою покривають тестувальний виріб або димовідводний канал. “[Цитата: EN 1366-10 + A1: 2017-05: “Випробування на вогнестійкість для комунальних установок. Частина 10: Протипожежні клапани для систем контролю диму”].

Стандарт EN 1366-10 чітко розмежовує використання протипожежних клапанів для систем протипожежної вентиляції, встановлених на залізобетонних каналах або виготовлених з газобетону, і тих, що встановлюються на каналах, виготовлених зі збірних вогнезахисних панелей.

Клапани, класифіковані як EI120 (vew i ↔o) S1500 C10 000 AAmulti, також можуть бути встановлені у стінах та шахтах із залізобетону або газобетону.

Клапани, класифіковані як EI120 (ved i↔o) S1500 C10 000 AAmulti, можуть бути встановлені на димовідводних каналах (наприклад, самонесучі димовідводи, виготовлені з вогнестійких панелей), якщо такі канали пройшли відповідні вогневі випробування та мають відповідні документи, що дозволяють їх встановлення в будівлях.